O Nas

 

ALLEGRIA – WSPÓLNOTA RADOŚCI

W sierpniu 2008 roku rozpoczęły się w naszej parafii spotkania modlitewne dla młodzieży prowadzone przez ks. Krzysztofa Walkowskiego. Zaledwie kilka osób gromadziło się początkowo na modlitwie w kościele lub Centrum Parafialnym. Spotkania odbywały się dwa, trzy razy w miesiącu. Stopniowo liczba osób wzrastała. Momentem przełomowym był wyjazd na rekolekcje adwentowe do Europejskiego Centrum Spotkań "Wojciech – Adalbert" w Mogilnie. Radość, która zagościła w naszych sercach jest trudna do opisania. Młodzi ludzie manifestowali ją przechodząc ulicami Mogilna, śpiewając i wielbiąc Boga. Właśnie ta radość, płynąca ze spotkania z Jezusem we wspólnocie, była inspiracją do powstania Wspólnoty Młodzieży przy naszej parafii. W radości tej ma swoje źródło nazwa wspólnoty "Allegria", co w języku włoskim znaczy właśnie "Radość". Od tego czasu "Allegria" spotyka się regularnie raz w tygodniu, aby poznawać coraz bardziej Jezusa, wspólnie przeżywać spotkanie z Nim w Eucharystii, Adoracji, Różańcu, by słuchać Jego Słowa i uczyć się od Niego miłości.

 Najważniejszym jest jednak to, by po prostu z Nim być. Właśnie trwanie przy Jezusie we wspólnocie rodzi w naszych sercach radość, którą pragniemy dzielić się z innymi. Przeżyliśmy razem wiele ważnych wydarzeń, takich jak Boże Narodzenie, zakończenie starego i powitanie nowego roku, spotkanie ze Wspólnotą "Przemienienie", Spotkanie Młodych z całej Archidiecezji w Niedzielę Palmową, Święta Wielkanocne, Pielgrzymkę Młodych do grobu Świętego Wojciecha, Spotkanie Młodych na Polach Lednickich, spływ kajakowy po Jeziorze Lednickim (wraz z grupą ministrantów i lektorów), Rajd Rowerowy na Kalinę, obozy letnie w Tatrach i na Suwalszczyźnie, udział w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, Noc Świętych w Gnieźnie, Nawiedziny gnieźnieńskich cmentarzy, Pielgrzymka Młodych Archidiecezji do Relikwii Bł. Karoliny Kózkówny do wsi Dąbrówka pod Mogilnem, Europejskie Spotkanie Młodych Taize, i wiele innych. Od września 2009 roku stałym dniem naszych spotkań jest piątek. Zaczynamy o godz. 19.00 w Centrum Formacji Młodych przy ul. E. Orzeszkowej lub w kaplicy spotkaniem modlitewnym, w czasie którego adorujemy Jezusa w Najświętszym Sakramencie, modlimy się różańcem, słuchamy i rozważamy Boże Słowo oraz poznajemy inne formy modlitwy. Spotkania mają też charakter formacyjny. Rozmawiamy na różne tematy, spotykamy się z ciekawymi ludźmi, zgłębiamy prawdy naszej wiary, odkrywamy głębię tego wszystkiego, czym Jezus pragnie nas obdarowywać w Eucharystii, w Sakramencie Pokuty, w spotkaniu z drugim człowiekiem.

Każde spotkanie kończymy przy szklance ciepłej herbaty w Centrum Parafialnym. Dzielimy się wówczas tym, co ważnego, pięknego, ale i trudnego dzieje się w naszym życiu. Pomaga nam to odkrywać, jak wielkim Darem od Boga jest wspólnota i każda osoba, która ją tworzy. Pizza, makaron, ciasto i inne frykasy przygotowane przez nas, też często pojawiają się na naszym stole, ku zadowoleniu wszystkich.

Ważnym elementem naszych spotkań jest śpiew. We Wspólnocie narodził się zespół muzyczny, który przyjął tę samą nazwę "Allegria". Zespół ubogaca liturgię niedzielną, a także piątkowe spotkania Wspólnoty. Upiększał też ważne wydarzenia parafialne i diecezjalne. W maju 2011 roku zespół zdobył I miejsce w Festiwalu Piosenki Religijnej w ramach VII Parafiady Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Inowrocławiu. Sukces powtórzył ponownie dwa lata później w 2013 roku.

Wielkim wydarzeniem w życiu naszej Wspólnoty było wykończenie Centrum Formacji Młodych "Studnia" w Centrum Parafialnym przy ul. E. Orzeszkowej. Dzięki pracy i ofiarności wielu osób udało się nam wykończyć budynek – powstało w ten sposób Oratorium, oraz salka katechetyczna z zapleczem i sanitariami. Miejsce to przyjęło nazwę "Studnia" , co ma symbolizować Chrystusa, który gromadzi nas byśmy czerpali to co potrzebne do życia i odkrywania jego piękna i radości.

30 czerwca 2012 roku z naszej Parafii dekretem Księdza Prymasa odszedł ks. Krzysztof Walkowski. Tym samym zakończył się bardzo ważny i wyjątkowy etap w życiu Wspólnoty. Wraz z nowym opiekunem, ks. Piotrem Gołębiewskim rozpoczął się kolejny, nowy etap. Pierwszy rok był bardzo trudny. Niestety nie wszyscy pogodzili się ze zmianami w Parafii i Wspólnota utraciła swój dotychczasowy kształt. Nadal jednak młodzież gromadziła się na spotkaniach modlitewnych w Oratorium oraz kaplicy parafialnej oraz omawiała bieżące sprawy Wspólnoty przy szklance ciepłej herbaty. 

 Wspólnota Allegria otwarta jest na wszystkich ludzi młodych!

 Tworzą ją gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci, a także ludzie młodzi, którzy rozpoczęli już życie zawodowe.

Opiekun: Ks. Piotr Gołębiewski CSMA


CZYM DLA MŁODYCH JEST WSPÓLNOTA ALLEGRIA?

Dla mnie Wspólnota "Allegria" jest czymś bardzo ważnym…. Należę do niej od roku. Dzięki spotkaniom z Bogiem, czy to na Mszy Św., czy na Adoracji, czy po prostu dzięki spotkaniom z innymi ludźmi moje życie bardzo się zmieniło… zaczęłam trochę inaczej podchodzić do mojej wiary… zrozumiałam co tak naprawdę jest ważne w życiu… co jest moim celem…. zrozumiałam, że każdy człowiek powołany jest do świętości….
 
Dominika

 

"W mojej parafii organizowane są spotkania co piątek. Najpierw Msza w Kościele, potem idziemy na plebanię. Może kiedyś przyjdziesz?" – powiedziała mi pewnego dnia koleżanka. Nigdy wcześniej nie uczestniczyłam w żadnej wspólnocie młodzieżowej więc postanowiłam się wybrać. Obce twarze, nieznany ksiądz – wszystko wydawało się takie nowe, może nawet trochę straszne. Jednak z upływem czasu zaklimatyzowałam się w "Allegrii", naszej wspólnocie młodzieżowej. Od tamtego dnia, gdy uczestniczyłam w spotkaniu, wszystko się zmieniło. Pierwszy raz pojechałam na Lednicę – wydarzenie, które z pewnością zapamiętam do końca mojego życia. Zaczęłam zbliżać się do Boga, inaczej przeżywać Mszę Świętą. Chodzenie do Kościoła przestałam pojmować jako coś, co powinno się zdarzyć – chodziłam i chodzę, bo czuję taką potrzebę. Słowo Boże zaczęło do mnie trafiać, zmuszać mnie do myślenia. Na świat zaczęłam patrzeć inaczej. W końcu uwierzyłam, że Bóg będąc naszym Ojcem kocha nas wszystkich i każdemu chce pomóc. Zawsze można powiedzieć Jemu o naszych problemach, troskach. "Allegria" pomogła mi tak naprawdę uwierzyć w Boga i w życie wieczne. Dzięki wspólnocie młodzieżowej moja wiara stała się jeszcze bardziej gorliwa i dla mnie ważna. Ponadto zawsze miło jest po Mszy Świętej usiąść na plebanii i w przemiłym gronie pić ciepłą herbatę, przygryzając pyszne ciasteczka.

Klaudia   

Do wspólnoty Allegria należę od niespełna roku. Spotkania odbywają się raz w tygodniu. Mają zróżnicowany charakter. Dla mnie szczególną wartość stanowią momenty koncentrujące się na analizie fragmentów Pisma Świętego. Pozwalają one na "wyciągnięcie" czasem z dobrze znanych tekstów wcześniej niezauważalnych przeze mnie elementów, które w znaczącym stopniu mogą pełnić rolę pomocy i wskazówki w codziennym życiu. Uważam, że równie istotne są spotkania prezentujące różnego rodzaju formy modlitwy. Obrazują one bowiem jak szerokie może być pole, na którym człowiek jest w stanie spotkać Pana Boga.

Michał

Możliwość komentowania jest wyłączona.